Kultura, ludzie, język i religia
W ciągu wieków różne części kraju były rządzone przez różne cywilizacje, od Rusi Kijowskiej – federacji założonej przez Słowian, gdzie zaczęła się kształtować kultura ukraińska, rosyjska i białoruska – do Królestwa Galicji i Wołynia – które było częścią Austro-Węgier, potem Polski, a dopiero po II wojnie światowej weszło w skład ZSRR.
Mówi się, że współczesna kultura ukraińska wywodzi się zarówno z Rusi Kijowskiej, jak i z Królestwa Galicji, więc ich tradycyjna kultura jest mieszanką wschodu i zachodu – no, może nie tyle zachodu, co raczej Europy Środkowej.
W rzeczywistości ich tradycyjny strój nazywa się vyshyvanka, który jest noszony również na Białorusi i jest bardzo podobny do tych noszonych w Polsce i Mołdawii. W Dzień Niepodległości, pod koniec sierpnia, zauważyłem, że wielu Ukraińców było ubranych w wyhyvankę.
Ukraina – przeczytaj przed podróżą
Naród: Ukraińcy
Niektórzy podróżnicy mówią, że Ukraińcy są poważni, że czasami bywają nawet nieprzyjaźni, ale ich postawa to nic innego jak typowy sowiecki charakter, który można zobaczyć w innych krajach ZSRR.
I owszem, niektórzy z nich mogą wydawać się nieco poważni, ale wystarczy ich trochę poznać, by zdać sobie sprawę, że to naprawdę mili ludzie i są bardzo gościnni, zwłaszcza na obszarach wiejskich. W Karpatach na przykład, mieliśmy szczęście zatrzymać się w domu kilku miejscowych, a ich poziom gościnności był porównywalny z tym, czego doświadczyliśmy podczas podróży przez Iran.
Język
Ukraiński jest językiem urzędowym i aby zrozumieć, jak bardzo różni się od rosyjskiego, wystarczy wziąć za przykład hiszpański i portugalski. Oba języki są bardzo podobne, ale jednocześnie bardzo się różnią.
Rosyjski jest jednak drugim językiem używanym przez zdecydowaną większość Ukraińców, a w Zagłębiu Donieckim i na Krymie (swego czasu) jest uznawany za język urzędowy obok ukraińskiego. W zachodniej Ukrainie dominującym językiem jest ukraiński.
Religia
Większość Ukraińców należy do Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej, która wydaje się być pierwotnym kościołem Rusi Kijowskiej. Coś, co mnie bardzo zaskoczyło, to jak ważna jest religia w codziennym życiu ludzi, bardziej niż w jakimkolwiek innym europejskim kraju.
W mniejszych miejscowościach różne kościoły były pełne młodych ludzi podczas niedzielnych mszy i chociaż w miastach takich jak Kijów czy Lwów młode pokolenie nie praktykuje religii, to słyszałem, że niejeden z nich powiedział, że wierzy w Boga.
Prawda jest taka, że zwiedzanie niezliczonych cerkwi, klasztorów i kompleksów prawosławnych jest jednym z cudów podróży na Ukrainę i polecam wam pojechać do Poczajowa, drugiego najświętszego miejsca w kraju po Ławrze w Kijowie, ale ta w Poczajowie jest bardziej imponująca, katedra jest większa i zbudowana w wiejskiej okolicy – bardzo mistycznej.
Jedzenia na Ukrainie
Czasami trudno jest określić, które potrawy są rosyjskie, a które ukraińskie, ponieważ często można je znaleźć w obu krajach, ale w każdym razie kuchnia ukraińska jest gęsta, kaloryczna i stworzona do karmienia mas.