Ukraina jest wspaniałym miejscem do podróżowania, pełnym kontrastów i z niesamowitą gastronomią. Jest to również kraj o bogatej historii i pełen ciekawostek. Oto kilka głównych ciekawostek o Ukrainie:

Jest to drugi co do wielkości kraj (pod względem powierzchni) w Europie. 45. miejsce na świecie.

Ukraina ma drugą co do wielkości armię w Europie (na ulicach można zobaczyć wielu wojskowych, zwłaszcza młodych ludzi).

Jej flaga, z dwoma poziomymi pasami, górnym niebieskim i dolnym żółtym, to rozległe i płaskie tereny pszenicy oraz błękitne niebo.

Posiada 7 obiektów Światowego Dziedzictwa, z których jeden znajduje się w Kijowie, a drugi we Lwowie. A na wstępnej liście do takiej deklaracji znajduje się 16 innych obiektów (jednym z nich jest historyczne centrum Odessy).

Autorem pierwszej na świecie konstytucji (1710 r.) był Ukrainiec, na długo przed tą, która obowiązywała w USA (1787 r.) czy we Francji (1791 r.). Nie licząc Magna Carta jako poprzedniczki (1215).

Na świecie tylko sześć klasztorów ma status Laury, z czego trzy znajdują się na Ukrainie: klasztor Jaskiń Kijowskich, klasztor Laury w Pochajowie i klasztor Laury Świętej Góry w Doniecku.

W Kijowie znajduje się najgłębsza stacja metra na świecie (ponad 100 metrów).

W Kijowie znajduje się również największa siłownia na świecie, ogromna siłownia na świeżym powietrzu wykonana ze złomu.

Na Podolu znajduje się druga co do długości jaskinia na świecie, której długość wynosi 216 kilometrów.

Znajduje się tu jedna z największych pustyń na świecie – piaszczysty obszar Oleski.

Jedyna podwodna rzeka na świecie znajduje się w Morzu Czarnym, która płynie 350 razy szybciej niż Tamiza.

W mieście Rajiv znajduje się geograficzne centrum Europy.

Kawiarni jest prawie tyle, ile ludzi. Może to lekka przesada, ale prawie. Najwyraźniej Ukraińcy kochają kawę i robią ją bardzo dobrze, na każdym rogu można znaleźć miejsca, gdzie można napić się dobrej kawy. Czy to w kawiarni, restauracji, vanie a nawet w autobusach.