Ławra Kijowsko-Peczerska jest jednym z cenniejszych zabytków, jakimi może nas oczarować stolica Ukrainy. Miejsce to nie bez powodu stało się symbolem Kijowa oraz jednym z najważniejszych punktów w programie każdej wycieczki po jego terenie. Na czym polega wyjątkowość tego miejsca? Dlaczego niemal każde biuro podróży, które ma w swej ofercie wycieczki po Ukrainie, zachęca nas do jego zwiedzenia?

Dlaczego warto podróżować do Ukrainy?

Ławra Kijowsko-Peczerska zasługuje na uwagę z kilku względów. To najważniejszy ośrodek kultu religijnego, jakim może się pochwalić Ukraina, a jednocześnie wspaniały zabytek, któremu turyści z całego świata chętnie poświęcają swój czas. Na powierzchni 27 ha można ujrzeć aż 80 budynków, w gronie których nie brak cennych perełek dawnej architektury. Szpital klasztorny z XIX wieku, barokowa cerkiew św. Mikołaja oraz Dom Metropolity – oto atrakcje, na które z pewnością warto tu zwrócić uwagę. Wielkim zainteresowaniem cieszy się tu również Wielka Dzwonnica oraz nadbramna cerkiew Świętej Trójcy. Cerkiew Wszystkich Świętych oraz cerkiew św. Teodozjusza to kolejne obiekty sakralne, którym warto poświęcić swój czas. Dla wielu gości nie lada gratką będzie wizyta w Dalekich Pieczarach, które wyryto w połowie XI wieku. Są one nie tylko miejscem silnie związanym z kultem św. Teodozjusza Peczerskiego, ale i miejscem, w którym złożono szczątki ponad 40 mnichów. Dumą tego kompleksu sakralnego jest sobór Zaśnięcia Matki Boskiej – główna świątynia Ławry, którą udało się odbudować w 2000 roku.

Na ternie Ławry nie brak też ciekawych placówek muzealnych, którym w czasie wycieczki po Kijowie warto poświęcić swój czas. Jedną z tych ważniejszych jest Muzeum Skarbów Historii Ukrainy, mogące się pochwalić niezwykłą ekspozycją. Warto też zwiedzić Muzeum Książki i Drukarstwa Ukrainy oraz Muzeum Ukraińskiej Ludowej Sztuki Dekoracyjnej. Wszystkie te wystawy zasługują na uwagę, a możliwość zapoznania się z nimi sprawi wiele radości wszystkim zaglądającym do Kijowa turystom.

One thought on “Kijowskie atrakcje: Ławra Kijowsko-Peczerska

Dodaj komentarz