Ukraina graniczy z Rosją na wschodzie i Unią Europejską na zachodzie. Ukraina jest krajem ledwie odkrytym przez przeciętnego podróżnika. Najbardziej nieustraszeni podróżnicy udadzą się do Kijowa, a w najlepszym wypadku mogą pojechać do innych popularnych miast, takich jak Odessa czy Lwów, ale reszta kraju pozostaje dla większości z nas zupełnie nieznana. Ukraina ma jednak wiele do zaoferowania, od intrygujących zamków po bazę wyrzutni rakiet nuklearnych.

Dlaczego warto podróżować do Ukrainy?

Bo tutaj można spędzić tygodnie, podziwiając wymarzone zamki, średniowieczne twierdze i filmowe starówki, a jednocześnie odkryć jedne z najbardziej niezwykłych miejsc w Europie, począwszy od instalacji pocisków nuklearnych, poprzez miasto-widmo Prypeć, a skończywszy na całym dziedzictwie radzieckim. W Europie nie ma ani jednego kraju, w którym można dokonać takiej kombinacji. A co najlepsze, poza kilkoma miejscami, większość kraju pozostaje nietknięta, autentyczna, bardzo ukraińska. Podróżowanie po Ukrainie może stać się bardzo niekonwencjonalną przygodą, niespotykaną nigdzie indziej na kontynencie.

Najlepszy czas, aby odwiedzić Ukrainę

Zwiedzanie Ukrainy zimą

Zima na Ukrainie może być zabójcza , ale jeśli waszym jedynym zamiarem jest odwiedzenie Kijowa, Lwowa lub innego dużego miasta, nie powinno to stanowić większego problemu, o ile jesteście w stanie znieść zimno i zabierzecie ze sobą odpowiednie ubrania. W każdym razie, zwiedzanie Ukrainy zimą na pokładzie radzieckiego pociągu może być wyjątkowym przeżyciem.

Zwiedzanie Ukrainy w lecie

Podróżowałem po Ukrainie w ostatnich dwóch tygodniach sierpnia i choć we Lwowie pogoda była znośna, to w pozostałej części kraju było bardzo gorąco, z temperaturami bliskimi 35ºC.

Wizyta na Ukrainie wiosną i jesienią

Najlepszy czas na podróż do Ukrainy. Nie jest ani zbyt zimno, ani zbyt gorąco.