Pracownik z Ukrainy – jak go pozyskać do firmy we Wrocławiu? Dlaczego warto?

Według raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” już 28 proc. polskich firm zatrudnia Ukraińców. Oficjalnie w naszym kraju zatrudnionych jest około 800 tysięcy pracowników ze Wschodu, jednak według szacunków agencji HR Crew For You ta liczba okresowo waha się od 1 do nawet 1,5 miliona. Bez posiłków ze Wschodu polskie firmy miałyby ogromne problemy z utrzymaniem wydajności i konkurencyjności, dlatego zapotrzebowanie na pracowników z Ukrainy, Mołdawii, Białorusi czy Rosji stale rośnie. Dowiedz się, jak przeprowadzić rekrutację pracownika ze Wschodu i dlaczego właściwie warto się na to zdecydować.

Zacznij od kontaktu z doświadczoną agencją rekrutacyjną

Samodzielne pozyskanie pracownika ze Wschodu jest oczywiście możliwe, natomiast trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że obecnie polscy pracodawcy ostro o nich rywalizują. Popyt na pracowników np. z Ukrainy przewyższa podaż, co w naturalny sposób wpływa na podwyższanie stawek. Część pracodawców deklaruje nawet, że są w stanie zapłacić Ukraińcowi więcej, byle tylko przekonać go do porzucenia pracy u konkurencji.

Nie jest zatem tak, jak sądzą niektórzy, że pracownicy ze Wschodu przyjmują dowolną ofertę, bo każda i tak jest lepsza od tej, na jaką mogliby liczyć w ojczyźnie. Ostra rywalizacja o emigrantów zarobkowych sprawia, że pracodawcy muszą zacząć sięgać po zorganizowane, profesjonalne metody ich pozyskiwania. I tutaj z pomocą przychodzą agencje rekrutacyjne.

Skorzystanie z usług takiej agencji jest bardzo dobrym pomysłem. Nie tylko dlatego, że profesjonaliści o wiele skuteczniej penetrują rynek w poszukiwaniu pracowników ze Wschodu posiadających odpowiednie kwalifikacje, ale również z przyczyn czysto praktycznych. Agencja zapewnia swojemu klientowi m.in.:

  • legalizację zatrudnienia cudzoziemca,
  • zajęcie się sprawami kadrowo-płacowymi,
  • transport pracowników ze Wschodu,
  • dostęp do pracowników, którzy jeszcze nie przebywają w Polsce, natomiast są zdecydowani na emigrację zarobkową nad Wisłę,
  • pomoc językową.

W pozyskaniu pracownika ze Wschodu pomoże Ci agencja rekrutacyjna Crew For You, która m.in. ma swoje biuro w Ukrainie, co daje jej bezpośredni dostęp do pracowników zainteresowanych emigracją zarobkową do Polski.

Rozważ skorzystanie z pracowników tymczasowych

Pracownicy z Ukrainy bardzo często znajdują w Polsce zatrudnienie za pośrednictwem agencji pracy tymczasowej. Dotyczy to w głównej mierze osób nieposiadających specjalnych kwalifikacji zawodowych, które mogą np. podjąć pracę przy produkcji we Wrocławiu czy w innym polskim mieście – więcej o tym możesz przeczytać na stronie https://crewforyou.pl/praca-przy-produkcji-wroclaw-jak-szybko-znalezc-odpowiednich-pracownikow/.

Pracownicy tymczasowi są szczególnie cenni dla firm działających w branżach charakteryzujących się sezonowością. Dodatkowym atutem tej formy zatrudnienia jest zniwelowanie ryzyka biznesowego – w razie, gdyby sytuacja ekonomiczna firmy się pogorszyła, to pracodawca nie będzie mieć kłopotu w postaci etatów do utrzymania, na które go nie stać.

Jakie możesz odnieść korzyści z zatrudnienia pracownika ze Wschodu?

Najważniejszą korzyścią dla pracodawcy jest już sam fakt pozyskania pracowników, co pozwoli utrzymać lub nawet zwiększyć wydajność przedsiębiorstwa. W dobie bardzo wysokich oczekiwań płacowych ze strony Polaków, nawet tych nieposiadających cennych kwalifikacji zawodowych, pracownicy ze Wschodu są ostatnią deską ratunku dla setek polskich firm.

Nie możemy nie wspomnieć o tym, że np. Ukraińcy przyjeżdżający do Polski mają bardzo wysoką motywację do pracy. Chętnie biorą nadgodziny, nie krzywią się na pracę w weekendy czy w delegacji, szybko się uczą i z czasem stają się kluczowymi pracownikami w niejednej firmie.

Jak widzisz zatrudnienie pracownika z Ukrainy nie musi być wcale skomplikowane, czasochłonne, a tym bardziej ryzykowne. Najważniejsze, to skorzystać z pomocy ekspertów, którzy przejmą na siebie wszystkie obowiązki związane z procesem znalezienia odpowiedniej osoby, zalegalizowania jej pobytu w Polsce oraz zadbania o wszystkie sprawy socjalno-bytowe pracownika ze Wschodu.