Siostry Telniuk

0
1205

Siostry Telniuk

 Maciej Paweł Jaskot

Duet Siostry Telniuk (Сестри Тельнюк), który w 1986 roku stworzyły Łesia i Hala Telniuk to nieustanny powiew świeżego powietrza w muzyce ukraińskiej, a także swoiste misterium słowa i muzyki, gdyż wykonawczynie niemal jako jedyne na ukraińskiej scenie muzycznej występują tylko na żywo (zarówno wokalnie jak i muzycznie), dbając o najwyższą jakość i niepowtarzalność swoich utworów.

Od lat dzieciństwa Łesia i Hala były otoczone poezją, muzyką, malarstwem – miały styczność zarówno ze sztuką ukraińską jak i z najlepszymi przykładami sztuki światowej. Ojcem dziewczynek był Stanislav Telniuk – znany ukraiński pisarz, krytyk literacki, poeta i tłumacz. Ich matka – Nelly Kopylova – była językoznawczynią, tłumaczką z języków wschodnich. Atmosfera poetyckiego słowa, jego rytm i melodia kolorów panowały w domu sióstr Telniuk od kiedy tylko pamiętają. Dzięki temu pierwsze utwory muzyczne sióstr zaczęły powstawać już zanim starsza z nich, Łesia, skończyła 13 lat. Działalność artystyczna Telniuczek (jak zdrobniale nazywane są w środowisku artystycznym) jest bardzo rozległa: ballady, elegie, szkice, pastele, pieśni chóralne – bardzo często inspirowane wierszami największych poetów ukraińskich. Łesia i Hala mają w swoim repertuarze muzycznym ballady, piosenki folkowo-rockowe, utwory a cappella z elementami melorecytacji, jazz-rocka i trip-hopu. Każdy ich nowy album jest rodzajem eksperymentu, odkryciem nowego stylu, nowej perspektywy, zarówno w doborze tekstów jak i akompaniamentu muzycznego.

Siostry pracują z muzykami jazz-rockowymi, którym pozostawiają szerokie pole do improwizacji, ale w granicach określonej przez Łesię Telniuk – kompozytora wszystkich utworów – stylistyki. Muzyka podkreśla poetyckość słowa, będącego podstawową siłą występów Telniuczek: jego barwa, intonacja, rytm przenoszą odbiorcę w swoistą rzeczywistość doznań, która nie wymaga tłumaczenia i interpretacji. Duet Siostry Telniuk współpracuje także z muzykami akademickimi (kwartetеm smyczkowym państwowego radia Ukrainy), korzystającymi z różnych instrumentów etnicznych: fletu, harfy oraz ukraińskiej bandury.

Koncerty duetu są teatralnie powściągliwe – to swego rodzaju katarsistyczne poszukiwanie sensu życia w sobie. Występy są swojego rodzaju kompozycjami literacko-muzycznymi, syntezą poezji i śpiewu, zawsze podszyte dramaturgią, która wydobywa siłę słowa mającą wpłynąć na otoczenie, społeczeństwo i samego artystę, którego wolność jest podstawą tożsamości i sensu życia narodu. Słuchacz zanurza się w dziwną atmosferę obrzędu słowa dla wtajemniczonych – dla tych, którzy potrafią odczuć siłę słowa, siłę dającą nadzieję i pozwalającą zmienić życie na lepsze.

W 1998 roku duetowi przyznano nagrodę im. Wasyla Stusa za wkład w rozwój kultury ukraińskiej. Siostry Telniuk są także dwukrotnymi laureatkami konkursu „Czerwona Ruta” (1989, 1991). W 2009 roku Hala i Łesia Telniuk zostały uhonorowane tytułem zasłużonych artystek Ukrainy. Artystki przygotowały też serię pieśni do słów wierszy znanej w Polsce ukraińskiej pisarki Oksany Zabużko.

Więcej informacji o siostrach Telniuk można znaleźć na poświęconej im stronie Wikipedii: https://uk.wikipedia.org/wiki/Сестри_Тельнюк (strona dostępna także w języku rosyjskim i angielskim).

Zachęcam do zapoznania się z twórczością duetu Siostry Telniuk, którego utwory dostępne są na Youtube:

 

 

UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułCzernihów
Następny artykułCzerkasy

NAPISZ KOMENTARZ

Napisz komentarz!
Wpisz swoje imię