Czernihów

0
3314

Czernihów

Marta Zambrzycka

Czernihów to niewielkie, pełne uroku miasto, położone około 150 km na północ od Kijowa, nad rzeką Desną. Malownicze wzgórza, zieleń licznych parków i urok zabytków dawnej architektury sprawiają, że Czernihów to to idealne miejsce na jednodniową, letnią wycieczkę ze stolicy.  Liczne parki i skwerki zachwycają świeżą zielenią i różnobarwnymi kwiatami.

To jedno z ładniejszych miast Ukrainy, jednak nie tylko urok stanowi o wartości Czernihowa. Jest to bowiem miasto z bardzo długą historią, we wczesnym średniowieczu było stolicą plemienia Siewierzan, , po Kijowie było najważniejszym miastem Rusi Kijowskiej, stanowiło centrum księstwa Czernihowskiego. To właśnie w Czernihowie można zobaczyć najstarsze na terenie dzisiejszej Ukrainy świątynie, jak Sobór Przemienienia Pańskiego, sobór Borysa i Gleba czy monaster Troicko- Illiński z siecią podziemnych pieczar. Czernihów był również ważnym ośrodkiem kozaczyzny, dlatego znajdziemy tu cenne zabytki datowane na XVIII wiek. Jednym z nich jest cerkiew św. Katarzyny, wznosząca się nad trasą prowadzącą do miasta.

W dobry nastrój i atmosferę przygody wprowadza już budynek dworca kolejowego, zbudowanego w 1950 roku, a pod koniec lat 90-tych poddanego gruntownemu remontowi, który zapewnił mu status znaczącego obiektu architektonicznego. Niewielki, zwieńczony wieżyczką, utrzymany w jaskrawym ceglastym kolorze budynek dworca zdobią białe łuki i kolumienki. Całość sprawia wrażenie przywodzące na myśl bardziej bajkę dla dzieci niż rzeczywistość transportu kolejowego.

fota-nr-1-dworzec-kolejowy-jak-zmniejszyc-fotke_pl

Dworzec kolejowy

Aby dotrzeć do historycznej części miasta można skorzystać z miejskiego transportu – marszrutki i autobusy zatrzymują się pod samym dworcem – lub zrobić sobie około 30 minutowy spacer szerokimi czernihowskimi ulicami, w cieniu gęsto zasadzonych, starych drzew.

fota-nr-2-ulica-i-kwitnace-drzewko-jak-zmniejszyc-fotke_plPo drodze nie można ominąć niewielkiej, pięknej cerkwi Piatnickiej (pod wezwaniem Paraskewy Piatnyci), znajdującej się na placu im. Bohdana Chmielnickiego. Obecnie istniejąca bryła jest dokładną rekonstrukcją XII wiecznej świątyni, stojącej w miejscu dawnego placu targowego i zrujnowanej podczas II Wojny Światowej. Utrzymana w surowym, bizantyjskim stylu, niewielka budowla ma jedną centralną kopułę osadzoną na wysokim bębnie, jest też pozbawiona barwnej dekoracji zewnętrznej.

fota-nr-3-piatnicka-cerkiew-jak-zmniejszyc-fotke_pl

fota-nr-4-piatnicka-cerkiew-jak-zmniejszyc-fotke_pl

Piatnycka cerkiew

Najstarsze zabytki miasta – i jedne z najstarszych pamiątek architektury sakralnej w Ukrainie –znajdują się na dwóch wzgórzach. Pierwsze to wznoszący się na prawym brzegu Desny i otoczony nią z dwóch stron dytyniec. Tu znajdowała się najstarsza część miasta, średniowieczne umocnienia i potężna forteca. Dytyniec stanowił centrum średniowiecznego Czernihowa, a dziś jest miejscem do którego przybywają turyści aby podziwiać jedną z pierwszych murowanych świątyń Rusi, główną cerkiew Księstwa Czernihowskiego – przepiękny sobór Przemienienia Pańskiego. Świątynia powstała w XI wieku za czasów panowania Mścisława Wołodymyrowycza. Charakterystyczne, zakończone wysokimi szpilami wieże pochodzą z XVIII wieku, gdy świątynia została poddana przebudowie. Jak głosi tabliczka pamiątkowa na jednej ze ścian świątyni –tu właśnie, w roku 1654 podpisano ugodę Perejasławską, między wojskami kozackimi Bohdana Chmielnickiego a carem Moskiewskim.

fota-nr-5-swiatopreobrazenski-sobor-jak-zmniejszyc-fotke_pl

Sobór Przemienienia (Spaski)

Tuż obok tak zwanego Soboru Spaskiego wznosi się przepiękna, śnieżnobiała bryła bizantyjskiego soboru św. Borysa i Gleba. Świątynia pochodzi z XII wieku, ma charakterystyczną dla staroruskiej, wzorowanej na bizantyjskiej, architektury surową, koncentryczną formę zwieńczoną pojedynczą kopułą. Ta majestatyczna świątynia była kilkakrotnie przebudowywana, zaznała tez poważnych zniszczeń w latach czterdziestych, następnie został zrekonstruowany w swojej pierwotnej formie.

fota-nr-6-sobor-borysa-i-gleba-i-drugi-sobor-jak-zmniejszyc-fotke_plfota-nr-8-kolegium-w-czernihowie-jak-zmniejszyc-fotke_pl  Sobór Borysa i Gleba

Trzecią budowlą tej części miasta jest Kolegium Czernihowskie, jeden z najstarszych ośrodków oświatowych w Ukrainia. Kolegium zostało założone w 1700 roku. Było ważnym ośrodkiem XVIII wiecznej kultury, związanym z nazwiskami Łazarza Baranowicza, Ioana Maksymowicza oraz Iwana Mazepy. Potężna bryła Kolegium nie sprawia wrażenia ciężkości dzięki delikatnej kolumnowej dekoracji oraz „falistej” linii wieży.

Fota 8 Kolegium Czernihowskie

Drugi kompleks zabytkowych świątyń znajduje się na stokach Gór Bołdynych, do których z dytyńca można dojść malownicza doliną, Spacer trwa około 30 minut, po drodze warto przyjrzeć się dokładniej przepięknej cerkwi pod wezwaniem św. Katarzyny, utrzymanej w stylu kozackiego baroku. Jest to jeden z cenniejszych zabytków tzw. czernihowskiej szkoły baroku kozackiego, charakteryzującego się specyficzną formą kopuły i niemal całkowitym brakiem zewnętrznej dekoracji. Specyfikę tej szkoły można docenić zwłaszcza porównując ją z bogatą architekturą baroku kijowskiego.

fota-nr-9-cerkiew-sw-katarzyny-jak-zmniejszyc-fotke_pl

Cerkiew św. Katarzyny

Na wspomnianych górach Bołdynych znajduje się kompleks sakralnych zabudowań o nazwie monastyr Troicko –Illiński. W rzeczywistości są to dwa połączone ze sobą klasztory. Powstanie cerkwi Illińskiej (pod wezwaniem św. Eliasza) sięga XII w., natomiast sobór św. Trójcy (Troicki) zbudowano w II połowie XVII wieku. Niepowtarzalną atrakcją kompleksu jest sieć podziemnych pieczar.

Z podróży w głąb wieków wracamy na czerniowiecki dworzec, skąd wracamy do Kijowa, aby ze stolicy podjąć kolejne wyprawy do ukraińskich miast, miasteczek i wiosek.

 

 

NAPISZ KOMENTARZ

Napisz komentarz!
Wpisz swoje imię